Пилатес е философия на движението, която подобрява двигателните умения, подобрява кръвообращението и балансира мускулите. Нека го открием по-добре
Какво е пилатес?
Пилатес е вид гимнастика (фитнес метод) на рехабилитация, превантивна и хипотетично терапевтична (рехабилитация), фокусирана върху контрола на стойката – чрез “регулиране на центъра на тежестта” – от своя страна необходима за постигане на по-голяма хармония и плавност в движенията . Особено гръбначният стълб и контролът на баланса трябва да се възползват от редовното изпълнение на пилатес.
За разлика от много видове гимнастика, методът на Пилатес стриктно следва принципи, базирани на точна философска и теоретична основа. Следователно това не е прост набор от упражнения, а истински метод, който през последните шестдесет години практика и наблюдение се развива и усъвършенства непрекъснато.
Целта на неговия създател, Джоузеф Хубертус Пилатес, беше да накара хората да осъзнаят повече себе си, тялото и ума си, за да ги обедини в едно, динамично и функционално цяло. В известен смисъл той се стреми да слее най-добрите аспекти на западната физика с тези на източните техники, въпреки че методът – първоначално наречен “Контрология” – винаги е имал силна конвенционална научна ориентация – следователно по същество противоположен на езотеричните учения на страните от изгряващото слънце.
За какво е полезен?
Целта на пилатес е постигане на физическа и психическа хармония, укрепване на мускулите, без да ги утежнява по неестествен начин, подобряване на еластичността и тонизиране на всяка част от тялото, особено благодарение на дихателните техники. Приветствието и професионализмът на учителя играят основна роля. Пилатес трябва да подобри:
- гъвкавост и разширяване на движението;
- координация;
- сила и мускулна издръжливост;
- статична и динамична поза;
- контрол на центъра на тялото (ядрото), което включва и тазовото дъно;
- качество на живот;
- адаптивност и възприятие;
- самочувствие и отговорност към тялото си;
- контрол и умствена концентрация;
- дишане, което става по-ефективно;
- Връзка ум-тяло.
Универсалността на техниката позволява използването й при рехабилитация. При този метод позицията и движението на всяка част са изключително важни и тялото се движи като интегрирана система. Колкото по-правилно използвате тялото в хода на упражненията, толкова по-правилно ще бъде използвано то при всякакви други обстоятелства. Ако се практикува непрекъснато и систематично, всъщност пилатес подобрява:
- Гъвкавост
- Сила и устойчивост на изометрична сила
- Контрол и баланс.
Като цяло пилатесът е полезен особено за заседнали хора, но няма доказателства, че може да бъде по-ефективен от „алтернативните терапии“.
Типичен урок по пилатес
Урокът по пилатес може да бъде с телесно тегло или с машина, индивидуален или колективен. Във всеки случай е важно инструкторът по време на изпълнението да показва правилната стойка и начина на изпълнение на упражнението. Основните машини, които учителят по пилатес трябва да знае как да използва, са четири:
- Легло, върху което платформа се плъзга през няколко релси, подобно на гребната машина на традиционните фитнес зали. Обикновено е дърво и стомана.
- Един вид легло с горна стоманена конструкция, на която практикуващият може да виси в различни позиции, използвайки въжета и макари.
- Много полезно за краката, подобно на обикновен стол, но с някои свързани педали, които ви позволяват да увеличите съпротивлението.
- Той е основен за удължаването на гръбначния стълб; това е структура с форма на полуцилиндър.
Разбира се, има и упражнения на пода, изпълнявани на постелка. Много е важно инструкторът да знае как да разпознава границите или физическите трудности, преди всичко, ако говорим за пилатес за начинаещи.